sobota, 23 stycznia 2016

Krzyżyk

Od jakiegoś czasu moją uwagę zaczął przykuwać deseń coraz częściej pojawiający się
w czasopismach i portalach wnętrzarskich. Zaczęłam zastanawiać się czy czarny bądź biały znak
plusa vel krzyżyka coś oznacza, jeśli tak, to co?
I skąd go nagle pełno na tkaninach czy przedmiotach użytkowych...?


Moje poszukiwania doprowadziły mnie najpierw do apartment therapy, gdzie autorka strony zadała sobie podobne pytanie i spróbowała na nie odpowiedzieć korzystając głównie z wyszukiwarki Google. Doszła do wniosku, że ów popularny obecnie we wzornictwie skandynawskim krzyżyk to symbol szwajcarskiej flagi (swiss cross), że jest ponadto symbolem Szwajcarskiej Armii oraz Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. Pisze, że najpopularniejszą kolorystyką wykorzytywaną przez projektantów jest czerń i biel. Niezwykłą popularność w skandynawskich wnętrzach uzyskał ze względu na swoją prostotę, symetrię, wyrazisty kontrast (pasuje w każdym domowym pomieszczeniu: salonie, kuchni, pokoju dziecięcym, sypialni) czy pozytywną symbolikę. 
O ile w zupełności zgadzam się z tymi ostatnimi stwierdzeniami, to nie przekonało mnie
"szwajcarskie" pochodzenie krzyża. Poszperałam tu i ówdzie i okazało się, że flaga szwajcarska to zaledwie półmetek w poszukiwaniu odpowiedzi gdyż nie tylko Szwajcaria ale także Grecja i Serbia posiadają w herbie i na flagach krzyż grecki. Jest to jedna z form krzyża występująca od wieków
w różnych wariacjach, a także w symbolice różnych religii, zwązana z czterema stronami świata. Posiada on określone wymiary, a także symbolikę znaczenie wybiegającą poza średniowieczną historię Europy. Krzyż grecki bywa wpisany w okrąg  (krzyż słoneczny). To jeden z najstarszych symboli solarnych Indoeropejczyków, symbol światła i słońca u ludów azjatyckich, symbol cyklu rocznego i związku Nieba z Ziemią. 

Ciekawe, że w architekturze układ krzyża greckiego stanowił często zasadę kompozycyjną planów budynków sakralnych o układzie centralnym (wykorzystywaną w architekturze bizantyjskiej, romańskiej a póżniej w epoce renesansu).
Można go spotkać także na betonowych drążkach granicznych, gdyż jest on używany do oznaczania granic zakupionego gruntu...


Jak widać z pozoru błachy detal może okazać się znaczącym i prastarym symbolem,
docenianym przez przodków (czyż umieszczenie krzyża greckiego w herbie i na fladze państwowej nie jest ogromnym dla jego znaczenia wyróżnieniem?). 
Symetria, prostota, wyrazisty kontrast i pozytywne znaczenie to cechy docenione przez współczesnych projektantów. Moda nie zawsze bywa chwilowa i ulotna. Niektóre wzory pozostają ponadczasowe i być może właśnie dlatego krzyż grecki tak bardzo wpisuje się w estetykę skandynawskich wnętrz.

***
Uzupełniając zapasy tkanin skusiłam się na białą bawełnę w czarne krzyże.
Powstały z niej dwie pikowane poduszki oraz poducha - chatka.
Poniżej dwa ujęcia z dzisiejszej sesji.
Mój wierny Asystent Suzek też jak widać jest ponadczasowy ;)
* Zdjęcia via Pinterest (oprócz dwóch ostatnich).

Pozdrawiam ♥
Margot

6 komentarzy:

Anna Wiśniewska pisze...

Super tekst❗🆒👍 Piękne poduchy!!!

Anna Wiśniewska pisze...

Super tekst❗🆒👍 Piękne poduchy!!!

Urszula pisze...

Bardzo interesujące, świetne poduszki a zwłaszcza uroczy Suzek!!!

Urszula pisze...

... i koniki oczywiście !!!

Margot pisze...

Aniu, Urszulo :) Dziękuję za motywację do dalszej pracy! Niebawem pojawią się kolejne artykuły. Pozdrawiam Was serdecznie!

B Faron pisze...

Kiciuś widzi, że się komponuje z otoczeniem :) Urocze :)