wtorek, 19 stycznia 2016

Konik z Dalarna

Lwią część inspiracji stanowią dla mnie wnętrza skandynawskie. Urzekają mnie ich prostota, minimalizm, oszczędność w doborze kolorów, dobra jakość materiałów. Niesamowita uniwersalność formy sprawia, że sprzęty i dodatki w stylu skandynawskim są ponadczasowe, a co za tym idzie świetnie wyglądają zarówno
w tradycyjnych jak też w nowoczesnych wnętrzach.


Bardzo dobrym przykładem owej ponadczasowości jest sylwetka szwedzkiego konika z Dalarna  (szw. Dalahäst). Jego historia i symbolika są równie intrygujące.
Konik z Dalarna to ręcznie strugana i malowana figurka z drewna sosnowego. To także jeden
z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli Szwecji.

***

Jak podaje Wikipedia, historia strugania koników sięga 1624 roku, kiedy odnotowano pierwszą wzmiankę
o rzeźbie konika. Legenda głosi, że pierwotnie koniki strugane były przez drwali, którzy
w swoich chatach na wyrębie, oddaleni od rodzin wykonywali dla dzieci zabawki w formie konika. Wracając do domu wręczali je dzieciakom by strzegły pociech przed złymi duchami.

Ponadto figurka konika sprzedawana była na targowiskach, wieszano ją przy wejściach do domów. Miała odstraszać demony i strzec domowników przed tym, co złe. Ciekawe, że w czasach inkwizycji posiadaczki tychże figurek palono na stosie, oskarżając je o wykorzystywanie koników do czarnej magii... .
Pomimo tego tradycja przetrwała.
W 1939 roku po prezentacji rzeźby konika na Wystawie Światowej w Nowym Jorku, figurka rozpoczęła światową karierę... 


***

Rzeźby konika wytwarzane są w miejscowości Nusnäs w gminie Mora, w regionie Dalarna (centralna część Szwecji). Konik wycinany jest mechanicznie, następnie rzemieślnicy nadają mu porządany kształt za pomocą specjalnego nożyka, po czym zanurza sie je w farbie gruntującej, a po wyschnięciu poleruje i zdobi. Każdy egzemplarz jest niepowtarzalny. Pierwotnie wszystkie koniki barwione były na czerwono ze względu na łatwy dostęp do minerałów, z okolicznych pokładów miedzi.Dziś ze względów marketingowych koniki wytwarzane są w rozmaitych kolorach i wielkościach. Zarówno symbolika jak też ciekawy kształt stanowią inspirację dla wielu artystów i rękodzielników, którzy stosując różnorodne techniki i materiały (chociażby drewno, kamień, tkaninę, tworzywo...) wykorzystują podobiznę konika z Dalarna w swoich pracach.


Mnie również urzekła legenda, symbolika a przede wszystkim doskonały w swej prostocie kształt sylwetki konika z Dalarna. Dlatego też w Chatce powstawać zaczęły bawełniane figurki, które można przytulić, postawić na półce lub zawiesić przy drzwiach :)Mam nadzieję, że historia konika z Dalarna zainteresowała Was.
Mam w planie kilka tego typu postów, w których postaram się
zebrać i przekazać Wam informacje na temat sztandarowych (ale również tych mniej znanych)
motywów, sylwetek, symboli wykorzystywanych w sztuce wnętrzarskiej.
Oczywiście będę wdzięczna za każdy odzew z Waszej strony: uwagi, spostrzeżenia, inspiracje...

Pozdrawiam ♥
Margot

* wszystkie zdjęcia (oprócz dwóch ostatnich) via Pinterest

3 komentarze:

Urszula pisze...

Koniki są świetne ! fantastyczne !!!

Margot pisze...

Dziękuję :) Cieszę się Urszulo, że Ci się podobają. Bardzo przyjemnie się je szyje :)

Anna Wiśniewska pisze...

Teraz już wiem o co chodzi z tymi konikami 😊! Świetne są!